top-medical-schools-in-china
۲۴
فروردین
۰۰

بهترین دانشگاه‌های‌ پزشکی چین برای دانشجویان بین‌المللی

دانشگاه‌های پزشکی چین، به علت داشتن امکانات پزشکی عالی، ارائه بورس‌های تحصیلی فوق‌العاده و همچنین به دلیل داشتن اساتید و پزشکان بین‌المللی که به خوبی آموزش دیده‌اند، توجه جهانیان را به خود جلب کرده‌اند. علاوه بر این‌ها، تقریبا تمامی این دانشگاه‌ها، توسط سازمان بهداشت جهانی (WHO)، شناخته شده‌اند و در فهرست دانشکده‌های پزشکی درجه یک قرار گرفته‌اند. در مقایسه با دانشگاه‌های پزشکی اروپا و آمریکا، دانشگاه‌های پزشکی چین دارای شرایط آسان‌تری برای ورود هستند. همچنین دارای شهریه‌های کمتری نیز می‌باشند. هزینه‌های زندگی پایین کشور چین نیز یکی دیگر از دلایلی است که باعث افزایش توجه دانشجویان سایر کشورها به دانشگاه‌های این کشور شده است. در ادامه این مقاله از وبسایت موسسه چین اپلای به بررسی بهترین دانشگاه‌های‌ پزشکی چین برای دانشجویان بین‌المللی خواهیم پرداخت.

8 دانشگاه پزشکی در چین

به طور کلی چین دارای 45 دانشگاه پزشکی است که تمامی این دانشگاه‌ها مجاز به ارائه رشته MBBS به زبان انگلیسی هستند. همانطور که می‌دانید، رشته MBBS، به معنای لیسانس پزشکی و لیسانس جراحی است که یک دوره 6 ساله بوده و معادل با دوره پزشکی در کشورهای غربی است. دوره MBBS بسیار معتبر است و کسانی که فارغ التحصیل این رشته از دانشگاه‌های پزشکی چین هستند، می‌توانند در سراسر جهان ادامه تحصیل داده و یا مشغول به کار شوند. در میان این 45 دانشگاه، 8 دانشگاه در زمینه پزشکی، دارای رتبه برتری نسبت به سایر دانشگاه‌ها بوده و برای اپلای گزینه‌های بهتری هستند.

 

 1. SUMC11Shantou University Medical College (SUMC)

کالج پزشکی دانشگاه شانتو که در شانتو واقع شده، دارای دوره‌های پزشکی و یا MBBS است. این دانشگاه در شهری ساحلی واقع در استان گوانگدونگ قرار گرفته است. همانطور که می‌دانید دوره MBBS در چین 6 سال طول می‌کشد اما این دوره در دانشگاه شانتو تنها 5 سال طول خواهد کشید. SUMC دارای دو پردیس بوده که دانشجویان در یکی از آن‌ها چندین سال را به تحصیل تحت عنوان دانشجوی پزشکی می‌پردازند و در دیگری مهارت‌های بالینی را آموزش می‌بینند. این دانشگاه که یکی از بهترین دانشگاه‌های پزشکی چین است، دارای یک مرکز پزشکی شبیه‌سازی شده بوده که در آن مرکز دانشجویان می‌توانند مهارت‌های خود را با استفاده از منابع یادگیری مجازی که در بین دانشگاه‌ آلبرتا و دانشگاه استنفورد مشترک است، تمرین کنند.

به غیر از آموزش تئوری‌های پزشکی، دانشجویان کالج پزشکی دانشگاه شانتو، دوره‌هایی عملی نیز در Pearl River Delta  و Hainan می‌گذرانند. نوع دروس به نحوی برای دانشجویان این دانشگاه چیده شده که در کنار تحصیل علوم پزشکی واحدهایی برای یادگیری زبان و فرهنگ چینی نیز بگذرانند. هر ساله ددلاین این دانشگاه برای اپلای تا حدود اواسط ماه جولای بوده و تنها یکبار در هر سال پذیرش دارند که در ماه سپتامبر، ترم پذیرفته شده‌ها آغاز می‌شود. شهریه این دانشگاه حدود 6 هزار دلار در سال است. مدارکی که برای اپلای برای این دانشگاه مورد نیاز است عبارت است از:

 • گواهی سلامت روحی و جسمی
 • داشتن توانایی خوبی در صحبت و نوشتن انگلیسی
 • پاسپورت معتبر
 • گواهی سو پیشینه

 

 1. nanjingmedicalatnightNanjing Medical University (NJMU)

NJMU در شهر نانجینگ که شهری پر از تاریخ و فرهنگ چین بوده، واقع شده است. این دانشگاه نیز دارای دو پردیس به نام‌های ووتای و جیانگینگ است. دوره پزشکی در دانشگاه نانجینگ 6 سال طول می‌کشد که هر ساله تنها 100 دانشجو را برای تحصیل می‌پذیرد. دانشجویانی که قصد اپلای برای این دانشگاه را دارند باید توجه داشته باشند که زمانی که این دانشگاه 100 دانشجو مورد نظر خود را پذیرش کند، بدون توجه به اینکه زمان ددلاین رسیده است یا خیر، دانشجو دیگری نمی‌پذیرد. پس هرچه زودتر برای دانشگاه نانجینگ اقدام شود، احتمال پذیرش بیشتر است. دانشجویان دانشگاه پزشکی نانجینگ می‌توانند کارآموزی خود را در یکی از مراکز زیر سپری کنند.

 • اولین بیمارستان وابسته NMU
 • دومین بیمارستان وابسته NMU
 • بیمارستان اول نانجینگ
 • بیمارستان Drum Tower نانجینگ

ددلاین این دانشگاه هر سال حدودا تا اواخر ماه ژوئن میلادی بوده و ترم اول از سپتامبر آغاز می‌شود. دانشجویانی که قصد اپلای برای دانشگاه نانجینگ را دارند، باید شرایطی را دارا باشند که می‌توان به سنی بین 18 تا 25، داشتن گواهی سلامت جسمی و روحی و نمرات بالای مقاطع تحصیلی قبلی اشاره کرد. شهریه این دانشگاه که یکی از بهترین دانشگاه‌های پزشکی چین است، نزدیک به 5200 دلار در سال است.

 

 1. Zhejiang_University 3Zhejiang University School of Medicine (ZUSM)

سومین دانشگاه برتر پزشکی درچین، دانشگاه ژجیانگ است. این دانشگاه یکی از مکان‌های توریستی شهر هانگژو است. دوره‌های پزشکی یا MBBS ارائه شده توسط دانشگاه ژجیانگ 6 سال طول خواهد کشید که این دوره در سطح بین‌المللی است. این دوره 6 ساله شامل 5 سال تحصیل در کلاس‌ها و یک سال کارآموزی است. به طور دقیق‌تر، دانشجویان 1 سال را تحت عنوان قبل از پزشکی می‌گذرانند. پس از آن به مدت دو سال تحت عنوان پیش از کلینیک یا درمانگاه واحد می‌گذرانند و بعد از این دوره 2 ساله، حدود 3 سال در درمانگاه یا کلینیک به آموزش پرداخته و در نهایت 1 سال کارآموزی زیر نظر پزشکان عالی سپری خواهند کرد.

 این دانشگاه نیز همانند دانشگاه شانتو تا اواخر ماه جولای، هر سال به پذیرش دانشجویان واجد الشرایط پرداخته و از اول سپتامبر به طور رسمی ترم را آغاز می‌کند. شهریه دانشگاه ژجیانگ 6619 دلار در سال است. داوطلبانی که سه شرط زیر را داشته باشند، می‌توانند برای این دانشگاه اپلای کنند.

 • دارای سنی بین 18 تا 25
 • داشتن گواهی سلامت جسمی و روحی
 • داشتن نمرات مطلوب در دوره‌های تحصیلی پیشین

 

 1. Fudan_Campus_02Shanghai Medical College of Fudan University (SHMC)

کالج پزشکی شانگهای که یکی از دانشکده‌های دانشگاه دانشگاه فودان بوده، نمونه‌ای از بهترین و قدیمی‌ترین دانشگاه‌های پزشکی چین است. این دانشگاه داخل یکی از مناطق تجاری شانگهای واقع شده است. طول دوره پزشکی در دانشگاه فودان، 6 سال است. دانشجویانی که تحصیلات خود را در کالج پزشکی شانگهای سپری می‌کنند، قابلیت آن را دارند تا دوره کارآموزی خود را در بیمارستان‌های هر کشوری از قبیل کشور خود بگذرانند. این کالج به دانشجویان در پیدا کردن بهترین محل برای کارآموزی کمک می‌کند. افرادی که قصد گذراندن دوره کارآموزی خود را در کشور چین دارند باید HSK5 را گذرانده و کسب کنند تا بتوانند مستقیما با بیمار در ارتباط باشند. بیمارستان‌هایی که وابسته به کالج پزشکی شانگهای هستند، عبارتند از:

 • بیمارستان هوادونگ
 • مرکز سرطان شانگهای
 • بیمارستان چشم و گوش و حلق و بینی
 • مرکز بالینی بهداشت عمومی شانگهای

برای اپلای در دوره‌های پزشکی این دانشگاه معمولا تا اواسط ماه جولای فرصت می‌باشد و ترم جدید نیز از ماه سپتامبر هر سال آغاز می‌شود. دانشگاه شانگهای مانند سایر دانشگاه‌های چین، فقط برای ترم سپتامبر دانشجو می‌پذیرد. هزینه دوره MBBS یا همان پزشکی در این دانشگاه معادل 11598 دلار در سال است. همچنین افرادی که قصد اپلای برای دوره پزشکی این دانشگاه را دارند باید دارای یکی از شرایط زیر باشند.

 • زبان مادری انگلیسی داشته باشند.
 • دوره قبلی تحصیل خود را به زبان انگلیسی گذرانده باشند.
 • دارای مدرک آیلتس 6 و یا تافل مورد قبول باشند.

 

 1. gmu-panyu-campusGuangzhou Medical University (GMU)

دانشگاه پزشکی گوانگژو در گوانگژو که یکی از سه شهر بزرگ چین بوده، واقع شده است. این دانشگاه که یکی از بهترین دانشگاه‌های پزشکی چین است دارای اساتید برجسته‌ای در حوزه پزشکی است. برنامه پزشکی در دانشگاه گوانگژو 6 سال طول خواهد کشید. برنامه کلاس‌های این دانشگاه از ماه سپتامبر هر سال آغاز شده و دانشجویانی که قصد اپلای دارند تنها تا هفته‌های اولیه ماه جولای زمان دارند. شهریه این دانشگاه سالیانه 4639 دلار بوده که شرایطی برای پذیرش افراد دارد. شرایط پذیرش این دانشگاه شامل موارد زیر می‌شود.

 • افراد، شهروندان چینی نباشند.
 • سلامت جسمی و روحی داشته باشند.
 • فارغ التحصیل دبیرستان باشند.

 

 1. Capital_Medical_University_-_International_CollegeCapital Medical University (CCMU)

دانشگاه پزشکی پایتخت، در پکن چین واقع شده است. این دانشگاه دارای پیشرفته‌ترین تجهیزات پزشکی بوده و دارای 994 استاد دانشیار و 548 استاد می‌باشد. تحصیل در این دانشگاه در رشته پزشکی 6 سال طول خواهد کشید. سال اول مختص دروس پایه، 2 سال بعدی مخصوص دروس پایه پزشکی، 2 سال بعدی مختص دروس پزشکی بالینی و سال آخر برای گذراندن کارآموزی است. دانشجویانی که قصد تحصیل در این دانشگاه را دارند، توجه داشته باشند که می‌توانند دوره کارآموزی خود را در یکی از 14 بیمارستانی که به دانشگاه وابسته هستند، بگذرانند. دانشگاه پزشکی پایتخت در تحقیقات علمی و طب سنتی چینی بسیار مشهور است. همچنین این دانشگاه با موسسات علمی بین‌المللی 20 کشور دنیا در ارتباط است و در تبادل دانشجو با آن‌ها بسیار فعال است.

همانند سایر دانشگاه‌های ذکر شده این دانشگاه نیز از اوایل ماه سپتامبر ترم خود را آغاز می‌کند و تا هفته اول ماه ژوئن به دانشجویان برای اپلای فرصت می‌دهد. هزینه این دانشگاه 7732 دلار در سال بوده که شرایط خاصی برای پذیرش دانشجویان در نظر دارد. از جمله این شرایط می‌توان به داشتن سنی بین 18 تا 40 سال، داشتن تسلط کافی بر روی زبان انگلیسی و فارغ التحصیل بودن از دبیرستان اشاره کرد.

 

 1. tongji-university-architecturesTongji University School of Medicine (TUSM)

دانشگاه تونگجی در شانگهای چین واقع شده است که پایتخت مالی این کشور است. دوره MBBS در این دانشگاه نیز 6 سال طول خواهد کشید. دانشجویانی که در این دانشگاه که عضو بهترین دانشگاه‌های پزشکی چین است، دوره پزشکی خود را می‌گذرانند، زیر نظر بهترین اساتید هیئت علمی به صورت اختصاصی خواهند بود. همچنین دانشجویان این دانشگاه قادر به تحقیق و مطالعه، همراه با گروه‌های ملی و بیمارستان‌های وابسته به دانشگاه هستند. علاوه براین، مدرک این دانشگاه در تمامی دنیا شناخته شده است. زندگی دانشجویی برای دانشجویان محصل در TUSM بسیار پویا بوده و آن‌ها را جهت رویارویی با دانشجویان سراسر دنیا آماده می‌کنند. هدف اصلی دوره پزشکی دانشگاه تونگجی، آموزش پزشکانی است که توانایی تشخیص و مداوا را به بهترین نحو ممکن مطابق با علم روز دارند.

زمان اپلای برای دانشجویانی که خواهان تحصیل در این دانشگاه هستند، تا ماه می بوده و دانشجویان باید دارای مدرک آیلتس با حداقل نمره 6 و یا مدرک تافل مورد قبول باشند. همچنین از دیگر شرایطی که برای دانشگاه مهم بوده، سن 18 تا 25 سال همراه با تحصیلات دبیرستانی است. شهریه دانشگاه 6959 دلار در سال است.

 

 1. Jinzhou_Medical_UniversityJinzhou Medical University (JZMU)

دانشگاه پزشکی Jinzhou در شمال شرقی چین و در شهر Jinzhou واقع شده است. برنامه MBBS درJZMU  نیز 6 سال طول می‌کشد. این دوره پزشکی مانند سایر دوره‌های پزشکی دانشگاه‌های چین، شامل یک سال کارآموزی بوده که دوره کارآموزی در اولین بیمارستان وابسته به دانشگاه پزشکی لیائونینگ (LMU) انجام می‌شود. زمان اپلای برای دانشجویان تا آخر ماه آگوست بوده و ترم جدید از سپتامبر آغاز می‌شود. شهریه سالانه تحصیل در این دانشکاه معادل با 5412 دلار در سال است. دانشجویانی که شرایط زیر را دارند می‌توانند برای اپلای در این دانشگاه اقدام کنند.

 • سلامت جسمی و روحی
 • رده سنی بین 18 تا 25 سال
 • فارغ التحصیلی از دانشگاه
 • عدم داشتن سابقه کیفری

توضیح مهم: دانشگاه Jinzhou مورد تایید وزارت بهداشت ایران نمی باشد اما در زمینه آموزش پزشکی یکی از برترین دانشگاه های چین می باشد. به همین دلیل در این مقاله قرار گرفته است. مجموعه چین اپلای خدماتی در زمینه اعزام دانشجو به این دانشگاه ارائه نمی دهد.

منبع: https://www.china-admissions.com/blog/top-medical-schools-in-china/نظرات کاربران

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*
*